Prejsť na obsah
Dianie na FCHPT

Pozrite si najzaujímavejšie objavy a poznatky z medicínskej oblasti za minulý rok, za ktoré vďačíme aj našim vedcom či lekárom. Ako nám pomôžu zlepšiť zdravie?

Náhradná koža

Do svetového výskumu prispeli aj naši vedci. Tím profesora Dušana Bakoša zo Slovenskej technickej univerzity vytvoril náhradu kože z biomateriálov – kolagénu, kyseliny hyalurónovej a kukuričného škrobu, ktorý vedci použili na zosieťovanie. Novinku otestovali na pacientoch nemocnice v bratislavskom Ružinove. Význam: Slovenská umelá koža pomáha pacientom so silnými popáleninami. Jej veľkou výhodou je, že telo pacienta nevyvolá imunitnú reakciu na transplantát. Odpadajú tak pooperačné komplikácie.

Ucho z tlačiarne

Vedci z newyorskej lekárskej fakulty vytvorili pomocou 3D tlačiarne ucho. Použili na to živé kolagénové bunky. Po troch mesiacoch od vytlačenia ucho z tlačiarne vyprodukovalo chrupavku, ktorá potom nahradila kolagénovú výplň. Vymodelovaný orgán sa správa a vyzerá ako pravý. Význam: Objav pomôže ľuďom s vývojovými poruchami ušnice a tiež tým, ktorí prišli o časť alebo celé ucho pri nehode či úraze. Na tvorbu umelých uší sa dnes používa chrupavka získaná z časti rebra pacienta.

Prelom v klonovaní

Americkým vedcom sa podaril túžobne očakávaný prelom v klonovaní. Vyprodukovali kmeňové bunky z klonovaných ľudských embryí. Doteraz boli najprirodzenejšími zdrojmi kmeňových buniek ľudské embryá, čo však narážalo na etické zákazy. Význam: Vďaka objavu vedci môžu vypestovať náhradné bunky pre rôzne orgány. Bádatelia rátajú s tým, že im pomôže v liečbe srdca, Parkinsonovej choroby, cukrovky, sklerózy multiplex i pri poraneniach miechy.

Kobaltová rohovka

Unikátnu operáciu urobil vlani na očnej klinike v bratislavskej Petržalke profesor Andrej Černák. Pani Jolane (79) z Nitry voperoval do oka kobaltom ožiarenú rohovku. „Slovensko je v poradí len treťou európskou krajinou, ktorá tento špeciálny zákrok vyskúšala,“ povedal uznávaný očný chirurg. Pri operácii sa využíva ľudská rohovka od darcu. „Je však úplne sterilizovaná, ľudské bunky sú umŕtvené, ostala len číra rohovka,“ vysvetlil lekár. Pacientku trápil desať rokov zápal rohovky na oboch očiach, rozlišovala len svetlo a tmu. Pani Jolana dnes opäť dokáže rozpoznávať tváre ľudí. Význam: Je to veľká nádej pre nevidiacich, ktorým doterajšie spôsoby transplantácie nepomohli.

Nová metóda chudnutia

Lekári pražského Inštitútu klinickej a experimentálnej medicíny ako prví v strednej Európe vyskúšali novú liečbu obezity. Štyrom diabetikom vložili do tenkého čreva špeciálny plastikový rukáv, ktorý stopne vstrebávanie živín. V tele môže byť rok a za ten čas schudnete o tretinu. Po Čechoch liečbu vyskúšali aj vo Fakultnej nemocnici v Trnave. Význam: Nová metóda pomôže dostať cukrovku pod kontrolu Keď totiž pacient schudne, zlepší sa jeho reakcia, teda citlivosť na inzulín, ktorá pretrváva ešte dlho po vybratí rukáva.

Nádor exploduje

Unikátnu operáciu pečene postihnutej rakovinou urobili lekári vo Fakultnej nemocnici v Plzni. Robí sa špeciálnym mikrokatétrom, ktorý priamo do pečeňových tepien pacienta dopraví sklené mikroguľôčky s obsahom rádioaktívneho prvku ytrium 90. Keď rádioaktívne častice „doplávajú“ do nádorového tkaniva, pacienta vystavia žiareniu. Následne mikroguľôčky „explodujú“, čím sa nádory v pečeni zničia.Význam: Prevratná liečba zhubných nádorov otvára možnosť aj pre chorých, u ktorých iné metódy neprichádzajú do úvahy.

Tuk pomáha chudnúť

Aj vďaka tuku zoštíhliete! Štúdia publikovaná vlani v Nutrition Journal potvrdila, že avokádo, ktoré obsahuje kyselinu olejovú, palmitovú a linolovú, čo sú kvalitné tuky, nám naozaj pomáha chudnúť. Ukázalo sa, že milovníci tohto ovocia majú nielen viac vlákniny, vitamínov E, K, horčíka a draslíka, ale tiež menej vážia a majú užší pás bez toho, aby sa v jedle obmedzovali.


S omega-3 opatrne

Výživové doplnky, ktoré obsahujú cenné omega-3 mastné kyseliny, sú síce veľkým hitom, ale aj tu sa odporúča striedmosť! Vedci z Oregonskej univerzity zistili, že nadmerné množstvo omega- 3 mastných kyselin môže pozmeniť funkciu imunitného systému, a narušiť tak schopnosť nášho tela brániť sa infekciám. Vedci tvrdia, že najväčšie riziko z predávkovania hrozí, ak zjete niekoľko druhov omega-3 naraz, napríklad morskú rybu a výživový doplnok s rybím olejom.