Prejsť na obsah
Dianie na FCHPT

Prispel k vývoju nových antibiotík

Čestné miesto v oblasti vedy patrí aj organickému chemikovi Pavlovi Jakubcovi. Tento uznávaný vedec vyštudoval Fakultu chemickej a potravinárskej technológie STU. Neskôr sa rozhodol vede venovať aj v zahraničí, konkrétne na akademickej pôde v Oxforde či v Harvarde. Prispel k vývoju nových antibiotík a rozvoju viacerých nových katalyzátorov v organickej chémii. 

Jakubec sa zaoberá lacnou produkciou aminokyselín, ktoré sa potom dajú napríklad využiť vo veľmi lukratívnom výskume liečby Alzheimerovej choroby.

Včasnejšia diagnostika rakoviny

Medzi mladú generáciu vedcov odchovanú na Slovensku patrí aj Tomáš Bertók. V roku 2014 dokončil doktorandské štúdium na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzite v Bratislave, odbor biotechnológia.

Zaoberá sa uplatňovaním nanotechnológií v medicínskej diagnostike nádorových a iných ochorení a analýzou komplexných sacharidov.

Časopis Forbes ho v rebríčku 30 pod 30 označil za najväčší talent v oblasti vedy a výskumu a v máji mu udelili ocenenie Mladá osobnosť vedy SR 2016.

Ktoré školy vychovali v posledných 10 rokoch špičkových vedcov - celý článok