1. Chemická fyzika
Študijný program sa orientuje na štúdium vlastností molekúl a kondenzovaných systémov metódami kvantovej mechaniky, štatistickej fyziky a molekulovej spektroskopie (napr. NMR, EPR, FTIR). Predmetom štúdia je interpretácia, klasifikácia a predikcia fyzikálnych a chemických vlastností molekúl metódami kvantovej chémie, molekulovej spektroskopie a štruktúrnej analýzy, štúdium dynamiky elementárnych chemických procesov pomocou teoretických a výpočtových metód kvantovej chémie a kvantovej teórie zrážok.
Absolventi nájdu uplatnenie v základnom i aplikovanom výskume v ústavoch SAV a na vysokých školách, ako aj v praxi na chemických, fyzikálnych a lekárskych pracoviskách.
Garant: prof. Ing. Vlasta Brezová, DrSc., e-mail: vlasta.brezová[at]stuba.sk
2. Anorganická chémia
Teoretické a experimentálne štúdium nových anorganických, koordinačných, organo-kovových a bioanorganických zlúčenín, ich prípravy, fyzikálnych a chemických vlastností s dôrazom na štruktúru, elektrónovú štruktúru, magnetické, fotochemické, redoxné a katalytické vlastnosti.
Absolvent je schopný samostatne syntetizovať nové anorganické, koordinačné a organokovové zlúčeniny, analyzovať tieto novopripravené zlúčeniny modernými analytickými metódami, ako sú difrakčné, spektrálne, magnetické a termické metódy. Absolventi študijného programu Anorganická chémia (3. Stupeň – PhD.) sú pripravení na samostatnú kreatívnu vedecko-výskumnú činnosť v oblasti anorganickej, koordinačnej, bioanorganickej chémie, ako vo výskumnej oblasti tak aj v technologickej praxi.
Garant: prof. Ing. Marián Koman, DrSc., e-mail: marian.koman[at]stuba.sk
3. Organická chémia
Doktorand ovláda najmodernejšie súčasné poznatky organickej chémie, najmä organickej syntézy z aspektu chemoselektivity, diastereoselektivity, ako aj z hľadiska vývoja nových organických chemikálií pre priemysel, farmaceutických prípravkov a prípravkov na ochranu rastlín. Aplikáciou moderných fyzikálno-analytických metód je schopný navrhnúť reakčný mechanizmus a štruktúru prírodných látok, vrátane opticky aktívnych zlúčenín. Ovláda vedecké metódy výskumu a vývoja v organickej chémii s orientáciou napr. na viacstupňovú syntézu organických zlúčenín, stereoselektívnu syntézu, využitie organokovových katalyzátorov, syntézy s využitím netradičných metód (mikrovlny, ultrazvuk, fotochémia), výskum reakčných mechanizmov experimentálnymi aj počítačovými metódami, cielené syntézy prírodných látok a pod. Jadro znalostí absolventa tvorí: pokročilé metódy syntézy organických zlúčenín, metódy určovania štruktúry organických zlúčenín, korelácia štruktúry s fyzikálnymi, chemickými a biologickými vlastnosťami organických zlúčenín.
Garant: prof. Ing. Ľubor Fišera, DrSc., e-mail: lubor.fisera[at]stuba.sk
4. Analytická chémia
Študijný program podnecuje zásady vedeckej práce, vedeckého formulovanie problému a väzby výskum – vývoj - aplikácia- interpretácia, etické a spoločenské stránky vedeckej práce, prezentáciu a publikovanie výsledkov v oblasti analytickej chémie ako vedy, potrebné vedomosti pre rozvoj vedného a študijného programu a zhodnotenie vlastného prínosu pre prax.
Absolvent ovláda metodológiu vedeckej práce, špeciálne so zameraním sa na také špecifické oblasti analytickej chémie ako sú problémovo orientované oblasti (štruktúrna analýza, analýza vysokočistých materiálov, stopová a ultrastopová analýza látok v komplexných multikomponentných vzorkách, špeciačná analýza, analýza chirálnych látok a pod.), aplikačne orientované oblasti (klinická analýza, environmentálna analýza, farmaceutická analýza a pod.) a metódovo orientované oblasti (separačné metódy, identifikačné a detekčné metódy, metódy štruktúrnej analýzy a pod.).
Garant: prof. Ing. Jozef Lehotay, DrSc., e-mail: jozef.lehotay[at]stuba.sk
5. Fyzikálna chémia
Nosné témy študijného programu Fyzikálna chémia obsahujú tvoria fyzikálna chémia pre pokročilých, chemická termodynamika, chemická kinetika, molekulová spektroskopia, štruktúra látok a rozširujúci kurz matematiky. Absolvent ovláda vedecké metódy výskumu štruktúry a vlastností tuhých materiálov, ako aj tekutých látok. Má hlboké teoretické vedomosti v oblasti fyzikálnej chémie a je schopný riešiť náročné inžinierske problémy v technickej praxi. Má praktické skúsenosti s modelovaním kinetiky a termodynamiky procesov. Aktívne ovláda cudzí jazyk. Aktívne ovláda výpočtovú techniku a informatiku. Je schopný aktívne pracovať v tíme, prognózovať vývoj vo svojom odbore a vykonávať projektové manažérstvo. Jeho teoretické vedomosti sú predpokladom k uplatneniu absolventa vo výskumných a vývojových pracoviskách, v priemysle a interdisciplinárnych odboroch.
Garant: prof. Ing. Peter Šimon, DrSc., e-mail: peter.simon[at]stuba.sk
6. Makromolekulová chémia
V rámci študijného programu sa na teoretických základoch makromolekulovej chémie a fyziky polymérov riešia aktuálne vedecké problémy makromolekulých látok. Študujú sa možnosti syntézy nových polymérov, modifikácie polymérov a študujú sa komplexnejšie makromolekulové systémy. Štúdium je založené na experimentálnej vedeckej práci.
Garant: prof. Ing. Anton Marcinčin, PhD., e-mail: anton.marcincin[at]stuba.sk
7. Teoretická a počítačová chémia
Teoretický a počítačový chemik ovláda vedecké metódy výskumu a vývoja v chemických a fyzikálnych odboroch. Má hlboké znalosti z teoretických metód chémie, ovláda programovanie v oblasti vedeckých výpočtov na vynikajúcej úrovni. Je schopný vyvíjať teoretické formulácie metód TPCH a vyvíjať účinné počítačové programy. Interdisciplinárne znalosti mu umožňujú teoreticky analyzovať a počítačovo predpovedať spektroskopické, elektrické, magnetické a i. vlastnosti molekúl a ich reaktivity, participovať na výskume v rôznych oblastiach chémie, riešiť problémy v oblasti kondenzovaných aj tuhých látok, v mnohých oblastiach biochémie a počítačového modelovania molekulárnej biológie.
Garant: prof. Ing. Stanislav Biskupič, DrSc., e-mail: stanislav biskupic[at]stuba.sk
8. Biochémia
Študijny program ako interdisciplinárny odbor pripravuje vysokokvalifikovaných odborníkov pre rôzne oblasti vedeckej činnosti v odbore biochémie a biomedicínskeho inžinierstva, využívajúc súčasnú úroveň poznatkov. Doktorandi získavajú vysoké teoretické vedomosti a praktickú erudíciu pri práci so živočíšnymi a mikrobiálnymi bunkami, pri izolácii a štúdiu enzýmov, bielkovín a DNA. Pri riešení problémov sa využíva analýza enzýmových a transportných reakcií, vlastností biologických membrán, transportných procesov, izolácia a charakterizácia génov, transformácia mikroorganizmov a živočíšnych buniek. Študuje sa tiež vplyv cudzorodých látok na bunkové procesy s cieľom nájsť biochemické mechanizmy účinku týchto látok. Využívajú sa techniky spektrofotometrie, odstreďovania, chromatografickej a elektroforetickej separácie, NMR a práca s rádionuklidmi, rovnako ako techniky molekulovej biológie (transformácia, hybridizácia, polymerázová reťazová reakcia, sekvenovanie DNA, a pod. ).
Garant: prof. RNDr. Ľudovít Vareška, DrSc., e-mail: ludovit.varecka[at]stuba.sk
9. Mikrobiológia
V rámci DrŠ doktorandi majú možnosť študovať vlastnosti mikroorganizmov z rôznych hľadísk. Okrem pochopenia základných vlastností mikroorganizmov, ich metabolických dráh pôjde o produkciu dôležitých enzýmov, meranie ich aktivít a vyhodnotenia ich aplikačného potenciálu s možnosťou ich molekulovo-genetickej modifikácie. Tiež pôjde o problémy signálnych dráh v mikroorganizmoch a ich využitia pre biotechnologické účely. Taxonomické problémy sa budú riešiť pomocou molekulovo –biologických techník. Ďalším okruhom problémov, ktoré sa budú riešiť v rámci doktorandského štúdia bude štúdium účinku cudzorodých látok na mikroorganizmy s cieľom nájsť nové antimikróbne látky a prípadne mechanizmus ich účinku. Ďalšou oblasťou štúdia je izolácia sekundárnych metabolitov húb, určiť spektrum ich biologickej (antimikróbnej) účinnosti a študovať mechanizmus ich účinku. Pri štúdiu sa budú využívať všetky potrebné biochemické a molekulovo-biologické metódy.
Garant: prof. Ing. Fedor Malík, DrSc., e-mail: fedor.malik[at]stuba.sk
10. Riadenie procesov
Absolvent študijného programu „Riadenie procesov“ je špecialista v oblasti riadenia jednotkových procesov chemickej a potravinárskej technológie a riadenia zložitých technologických celkov v procesnom priemysle. Je špecialista v oblasti riadenia procesov prestupu látky, tepla, procesov s chemickými reakciami a riadenia biotechnologických procesov. Absolvent vie navrhovať riadiace a informačné systémy na základe chemickotechnologickej analýzy procesov a technológí v procesnom priemysle. Vie zhodnotiť väzby medzi chemickotechnologickým procesom a riadiacim systémom a vie navrhnúť také riešenia technológií v procesnom priemysle, ktoré v spojení s riadiacim systémom vedú k výrobám s veľkým ziskom. Je schopný efektívne pracovať vo vede a výskume. Je pripravovaný na samostatné riešenia náročných úloh z oblasti automatizácie a riadenia v procesnom priemysle.
Garant: prof. Ing. Ján Mikleš, DrSc., e-mail: jan.mikles[at]stuba.sk
11. Chemické inžinierstvo
Chemický inžinier Philosophiae doctor – PhD - ovláda vedecké metódy výskumu a vývoja používané vo vednej disciplíne Chemické inžinierstvo pri bilancovaní a sledovaní transportu hybnosti, energie a látky pri návrhu, simulácii, optimalizácii, ochrany životného prostredia a zvyšovaní bezpečnosti procesov prebiehajúcich v zariadeniach chemickej, potravinárskej, farmaceutickej technológie a energetiky, a je kvalifikovaný uskutočňovať samostatne vedecké a výskumné činnosti a zastávať riadiace funkcie v chemickom, potravinárskom a farmaceutickom výskume. Absolvent si osvojí zásady vedeckej (a riadiacej) práce vo výskumnej skupine, preukáže schopnosť samostatného riešenia čiastkového problému základného výskumu, naučí sa formulovať vedecký alebo technický problém, kriticky zhodnocovať publikované výsledky v sledovanej oblasti, hľadať originálne riešenia, konfrontovať svoje názory s vedeckou komunitou.
Garant: prof. Ing. Vladimír Báleš, DrSc., e-mail: vladimir.bales[at]stuba.sk
12. Anorganická technológia a materiály
V tomto vednom odbore sa študuje príprava nových anorganických materiálov (vrátane anorganických súčastí kompozitov). Významné sú témy z oblasti aplikovanej elektrochémie – korózia, galvanické procesy, elektrolýza s použitím pulzného prúdu a elektrochémia taveninových elektrolytov. Predmetom záujmu sú tiež problémy z oblasti pokročilých keramických materiálov, skla, anorganických spojív, žiaruvzdorných materiálov, anorganických hnojív a ďalších veľkokapacitných technológií. Teoretický základ tohto štúdia tvorí anorganická chémia, fyzikálna chémia (najmä termodynamika, kinetika a elektrochémia) a štúdium mikro a makroštruktúry.
Garant: prof. Ing. Pavel Fellner, DrSc., e-mail: pavel.fellner[at]stuba.sk
13. Organická technológia
Program má pripraviť absolventa na samostatné riešenie vedeckých problémov, spracovanie vedeckých poznatkov a na využívanie vedeckých poznatkov v praxi. Dokáže získavať najnovšie literárne a patentové údaje, pripraviť a realizovať experimentálne overenie vedeckých predstáv, namerané údaje analyzovať použitím najnovších fyzikálnochemických metód, údaje spracovať a optimalizovať formou matematických vzťahov a technologicky zaujímavé výsledky aj v praxi realizovať.
Študijný program pripraví absolventa na samostatnú kreatívnu vedecko-výskumnú činnosť. Jeho hlavné uplatnenie sa predpokladá vo vedeckých a výskumných ústavoch, v projektových organizáciách a na útvaroch technického rozvoja a strategického rozhodovania.
Garant: prof. Ing. Milan Hronec, DrSc., e-mail: milan.hronec[at]stuba.sk
14. Technológia palív
Študijný program je koncipovaný tak, aby doktorand Technológie palív dokázal maximálne zhodnocovať ropu, zemný plyn a alternatívne palivá pri minimálnej spotrebe energie, bez znečisťovania životného prostredia s cieľom vyrobiť spoločensky žiadúce ekologické palivá, petrochemikálie, mazivá a špeciality. Študijný program umožňuje študentom ovládať vedecké metódy výskumu a vývoja v technológii palív s orientáciou na vývoj rafinérskych a petrochemických technológií, petrochemikálií, katalyzátorov, reaktorov, prísad do palív, mazacích olejov a asfaltov a chemických špecialít. Absolvent ovládaním metodológie vedeckej práce prináša i vlastné riešenie problémov.
Doktorand získa vedomosti z prípravy, hodnotenia a použitia fosílnych a alternatívnych palív, enviromentálnych postupov výroby fosílnych palív, kinetického štúdia technologických dejov a ich modelovania, analýzy zložitých separačných metód delenia reakčných zmesí, reaktorového inžinierstva a matematickej štatistiky.
Garant: prof. Ing. Martin Bajus, DrSc., e-mail: martin.bajus[at]stuba.sk
15. Technológia polymérnych materiálov
Študijný program sa zameriava na výchovu vysoko erudovaných odborníkov pre potreby viacerých priemyselných odvetví. Študujú sa možnosti prípravy nových typov makromolekulových materiálov so zameraním na objasnenie vzťahov medzi ich štruktúrou, vlastnosťami a technológiou. Predmetmi štúdia môžu byť problémy spracovania a aplikácie syntetických polymérov s dôrazom na kaučuky, ako aj prírodných polymérov pre oblasť biomateriálov, celulózových materiálov, modifikovaných polymérnych zmesí, vláknotvorných zmesí a kompozitných materiálov.
Garant: prof. Ing. Dušan Bakoš, DrSc., e-mail: dusan.bakos[at]stuba.sk
16. Chémia a technológia požívatín
Študijný program DrŠ je zameraný na výchovu odborníkov - vedecky erudovaných a tvorivých pracovníkov pre potreby rozvoja potravinárskeho priemyslu, jeho vedecko - výskumnej základne a správnej výrobnej praxe. Štúdium je koncipované tak, aby poskytlo potrebné teoretické základy pre pochopenie najnovších vedeckých poznatkov, súvisiacich s týmto odborom.
Garant: prof. Ing. Fedor Malík, DrSc., e-mail: fedor.malik[at]stuba.sk
17. Výživa a ochrana zdravia
Študijný program je koncipovaný tak, aby vychovával vedecky erudovaných odborníkov v oblasti hodnotenia a výberu nových potravinových zdrojov a na vývoj moderných funkčných požívatín s preventívne zdravotnými vlastnosťami. Absolventi štúdia dokážu tvorivo využívať a rozvíjať chemické, biologické a inžinierske disciplíny uplatňované pri posudzovaní a zabezpečovaní kvality potravín a ochrane zdravia. Dobre ovládajú zásady samostatnej vedeckej práce, sú schopní tvorivo rozvíjať nové poznatky, navrhovať metodické riešenia a aplikačné schopnosti využitia vedeckých prínosov v spoločenskej praxi a pre rozvoj študijného programu.
Garant: prof. Ing. Ján Šajbidor, DrSc., e-mail: jan.sajbidor[at]stuba.sk
18. Biotechnológia
Absolvent študijného programu Biotechnológia dokáže tvorivo využívať a rozvíjať biochémiu, molekulovú biológiu, mikrobiológiu a inžinierske disciplíny k dosiahnutiu priemyselných aplikácii mikroorganizmov, buniek tkanivových kultúr a ich súčastí. Biotechnológia má vysoký inovačný potenciál a často je alternatívou klasických potravinárskych a poľnohospodárskych technológií. Záujemci o doktorandské štúdium sa múžu venovať fermentačným technológiám (výroba vína, piva, biomasy, organických rozpúšťadiel) na ktorú nadväzujú nové sofistikované odvetvia. Samostatnou a veľmi dynamicky sa rozvíjajúcou časťou sú biotechnológie zamerané na poľnohospodárstvo (rastlinná a živočíšna biotechnológia, aplikácia transgénnych organizmov, využitie tkanivových kultúr, alebo N-fixujúcich MO pri výžive rastlín a i.). Vysoký odborný potenciál na seba viažu farmaceutické, chemické, alebo environmentálne biotechnológie, ktoré využívajú najmä metabolický potenciál mikroorganizmov. Absolvent študijného programu Biotechnológia ovláda zásady vedeckej práce, je schopný samostatne experimentálne pracovať, tvorivo predkladať nové technologické riešenia a aplikačné možnosti využitia vedeckých prínosov v spoločenskej praxi a pre rozvoj odboru.
Garant: prof. Ing. Ján Šajbidor, DrSc., e-mail: jan.sajbidor[at]stuba.sk
19. Medicínske inžinierstvo
Štúdium je zamerané na rozvoj schopností abstrahovať vedecké problémy pri štúdiu odbornej literatúry, vedecky bádať a prinášať vlastné riešenia problémov a vývoja v oblasti technicky a počítačovo podporovanej medicíny v interdisciplinárnych súvislostiach daných lekárskymi, technickými, právnymi, ekonomickými, etickými i environmentálnymi hľadiskami riešenej úlohy. Jadro znalostí absolventa tvoria pokročilé vedomosti z matematiky, biochémie, biofyziky, imunológie a imunochémie, biomateriálov, bunkového a tkanivového inžinierstva, biotechnológie a laboratórnych vyšetrovacích metód. Absolvent je samostatný a tvorivý odborník v oblasti medicínskeho inžinierstva, ktorý ovláda vedecké metódy výskumu a vývoja biomateriálov.
Garant: prof. Ing. Ján Labuda, DrSc., e-mail: jan.labuda[at]stuba.sk