Prejsť na obsah
Dianie na FCHPT

Aj tento rok sa zapojí naša fakulta do Týždňa vedy a techniky 2019. Dňa 5.11. 2019 (v utorok) sme pre vás, milí stredoškoláci a stredoškolskí učitelia, pripravili zaujímavý program. Pôjde o skvelé prednášky na aktuálne témy, návštevy vybraných našich laboratórií a priestorov fakulty. Kto príde, nebude ľutovať a možno si odnesie domov aj malý darček :-)

 

O čo ide?

Stredoškoláci spolu so svojimi učiteľmi si 5.11. 2019 môžu obzrieť „svoje“ vysoké školy. Preto sme v tento deň pripravení na ich návštevu aj so špeciálnym programom, ktorý sme nazvali: Chem(Re)Action. Páči sa nám hra so slovami akciachemická reakcia. Už z názvoslovia je zrejmé, že pôjde o akciu pre ľudí, ktorí sú fanúšikmi chémie a ktorí sa radi nechávajú uniesť krásou chemických reakcii. Naša fakulta je plná takýchto nadšených vedátorov! A chceme spoznať ďalších, pozvať ich medzi seba, porozprávať sa o možnostiach študijného aj profesijného rastu. Preto ste srdečne pozvaní. :-)

 

Kedy a kde bude podujatie prebiehať?

Podujatie sa koná 5.11. 2019 priamo na pôde Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave, na prízemí v Novej budove – vchod od Radlinského ulice.  Presná adresa: Radlinského 2101/9, 812 37 Staré Mesto. Pre nahliadnutie v mapke kliknite sem. Program prebieha od rána 8:30 hod. do približne jednej hodiny popoludní. Na prízemí, pred prednáškovými aulami bude k dispozícií aj info-stánok.


Pre koho je určené?

Pozývame všetkých stredoškolákov ako ich učiteľov, ktorých zaujíma chémia, biotechnológia, biochémia a chcú si pozrieť priestory našej fakulty, či možno sa dozvedieť viac o štúdiu a o tom, ako vyzerá profesionálna dráha vedca a pracovníka fakulty.

 

Je potrebná registrácia?

Je pre nás náročné optimalizovať program, keď nevieme presný počet účastníkov. Preto, prosíme, venujte pozornosť našej návratke a vyplnenú a podpísanú nám ju pošlite na nasledujúcu adresu: chemreaction2019@fchpt.stuba.sk

 

Program

 

8:30 hod. (Blok A)

 

150 rokov Mendelejevovej tabuľky. (prednáška 1)

Príďte si vypočuť prednášku o jednom z najväčších objavov v histórií ľudstva.

Miestnosť: CH11, prednášajúci: prof. Viktor Milata

 

Sú to mikróby, čo budú mať posledné slovo. (prednáška 2)

Viete, čo nami skutočne hýbe a rozhoduje o tom, či a dokedy tu ešte budeme?
Miestnosť: CH12, prednášajúci: doc. Petra Olejníková

 

10:00 hod. (Blok B)

 

Biotechnológia a biokatalýza (Prednáška 3)

Prednáška, ktorú si nesmiete nechať ujsť. Biotechnológie už teraz výrazne ovplyvňujú moderný potravinársky, chemický a farmaceutický priemysel a je veľkou chybou o tom nič nevedieť. Príďte si vypočuť viac o biotechnológiách, ktoré zahŕňajú aj genetické modifikácie. Prednášajúci rád objasní všetky otázky a vyvráti všetky hoaxy.

Miestnosť: CH11, prednášajúci: doc. Martin Rebroš

 

Ako svet prišiel k periodickej sústave chemických prvkov (Prednáška 4)

„Mendelejevka“ sa tu nezjavila len tak. Bolo treba veľa námahy a vedeckej poctivosti, aby sme mali tabuľku, ako ju poznáme dnes. Príďte si vypočuť, ako to celé bolo.

Miestnosť: CH 12, prednášajúci: doc. Dana Dvoranová

 

11:30 hod. (Blok C)

 

Sila priemyselnej havárie. (Prednáška 5)

Príďte si vypočuť výklad o tom, čo sa stane s nami a s naším okolím, keď príde k explózií alebo vážnej priemyselnej havárii. Sila chemických reakcií je hrozivá a fascinujúca zároveň.

Miestnosť: CH11, prednášajúci: doc. Zuzana Lábovská

 

Prínos automatizácie pre životné prostredie. (Prednáška 6)

Priemysel. 4.0 a robotizácia nie sú iba strašiakmi, ktorých sa treba báť. Môžu veľmi efektívne pomôcť životnému prostrediu.

Miestnosť: CH 12, prednášajúci: Ing. Martin Klaučo

 

Drevo – tradičný materiál budúcnosti. (Prednáška 7)

Naši vedci na fakulte spoznávajú prírodné materiály do posledného atómu. Preto vedia zachraňovať staré knihy, zastavujú ich rozklad, dokážu využiť účinky dreva pre správne využitie v interiéri. Je toho veľa, čo bežný človek o dreve nevie, ale dozvie sa to práve na tejto prednáške.

Miestnosť: CH16, prednášajúci: doc. Radko Tiňo

 

Na konci každej z prednášok si návštevníci môžu pozrieť vybrané výskumné laboratóriá a chemickú knižnicu.

Všetky prednáškové miestnosti (CH11, CH12, CH16) sú na prízemí Novej budovy FCHPT, Radlinského 9, Bratislava.