Tento rok pripadla oslava Dňa učiteľov na FCHPT na 5. apríla 2024. Výbor fakultnej odborovej organizácie (FOO) po dohode s vedením fakulty vybral opäť predstavenie Radošinského naivného divadla (RND). Poznajúc divadelný vkus našich zamestnancov bolo zrejmé, že k tomuto výberu nebudú nijaké pripomienky.
Stretnutie v RND začalo tradične oficiálnou časťou. Pani prodekanka Reháková privítala všetkých prítomných a odovzdala slovo pánovi dekanovi Gatialovi. Ten srdečne privítal prítomných v mene všetkých spoluorganizátorov a pripomenul, že na začiatku tohto jarného obdobia sa stretáme, aby sme si pripomenuli Deň učiteľov. Tento deň je symbolom vďaky nielen pre všetkých učiteľov, ale aj všetkých nepedagogických pracovníkov, ktorí sú neoddeliteľnou súčasťou výchovno-vzdelávacieho procesu. Preto patrí vďaka a uznanie všetkým, ktorých zásluhou funguje aj naša fakulta. Deň učiteľov je nielen výzvou k prezentácii a oceneniu učiteľskej profesie, ale aj výzvou k zdôrazneniu dôležitosti a významu vzdelávania vôbec. Napriek tomu, že prežívame dobu, ktorá školstvu príliš nepraje, záleží nám na tom, aby sme pripravili do života schopných a vzdelaných mladých ľudí, budúcich pokračovateľov našej práce, od ktorých raz bude závisieť aj budúcnosť našej krajiny. Preto oceňujeme, že aj na našej fakulte sú ľudia, ktorí berú učiteľstvo ako svoje poslanie a s entuziazmom sa venujú výchove mladej generácie. Ďakuje všetkým pracovníkom fakulty, bez ktorých by chod fakulty a plnenie jej úloh v oblasti pedagogickej, ale aj vedeckovýskumnej oblasti nebol možný. V uplynulom roku boli úspešne splnené stanovené úlohy, ale bolo ukončených aj niekoľko procesov, začatých pred rokom 2023. Bola dokončená rekonštrukcia starej budovy fakulty, čím sa zlepšilo pracovné prostredie našich zamestnancov a získali sa kvalitné priestory pre výučbu našich študentov. Podarilo sa dokončiť aj proces akreditácie fakulty návštevou pracovnej skupiny SAAVŠ u nás a dokončiť proces implementácie novely zákona o vysokých školách na fakulte vypracovaním a schválením jej nových vnútorných predpisov. Pán dekan ocenil aj spoluprácu fakulty s chemickými, potravinárskymi a farmaceutickými podnikmi, či už priamu alebo cez Priemyselnú radu fakulty a poďakoval za túto spoluprácu. Na záver poďakoval pán dekan všetkým za prácu, ktorú robia pre fakultu a zaželal nám veľa zdravia, pedagogického optimizmu, pracovných úspechov i osobného šťastia.
Slávnostné stretnutie v divadle je každoročne sprevádzané aj ocenením najlepšieho učiteľa vedením FCHPT STU. Za r. 2023 sa ním stala doc. Ing. Daniela Šmogrovičová, PhD. z Ústavu biotechnológie. Laudácio k oceneniu doc. Šmogrovičovej predniesla pani prodekanka Reháková. Dekan fakulty ocenil doc. Šmogrovičovú za mimoriadny prínos k rozvoju výchovno-vzdelávacej a vedecko-výskumnej činnosti na fakulte. Pani docentka pôsobí v súčasnosti ako zástupkyňa riaditeľa Ústavu biotechnológie FCHPT STU. Od r. 2001 garantuje bakalársky študijný program Biotechnológia. Učí a garantuje predmety Sladovníctvo a pivovarníctvo, Liehovarníctvo a produkcia bioetanolu, Úvod do biotechnológie, Biotechnologické informácie a Potravinárske biotechnológie. Vyškolila viac ako 100 diplomantov a 19 doktorandov. V rámci programov CEEPUS a ERASMUS vyučovala na mnohých zahraničných univerzitách (Nancy, Lyon, Nantes, Viedeň, Porto, Praha, Varšava, Porto, Thessaloniki...). Vedecky sa orientuje na fyziológiu a biochémiu kvasiniek v stresových podmienkach, etanolovú fermentáciu, produkciu fermentovaných alkoholických nápojov, najmä piva, špeciálnych a nealkoholických pív a medoviny, aj na produkciu senzoricky aktívnych metabolitov kvasiniek. Je autorkou a spoluautorkou 97 vedeckých publikácií, 4 patentov, množstva pozvaných prednášok a príspevkov na zahraničných a domácich vedeckých konferenciách. Bola vedúcou riešiteľských kolektívov projektov VEGA a APVV, bilaterálneho projektu APVV s Juhoafrickou republikou, projektov V4 a COST. Je partnerom-koordinátorom programu CEEPUS, zástupcom SR v Európskom pivovarníckom združení – European Brewery Convention, členkou Brewing Science Group a členkou redakčnej rady časopisu Kvasný průmysl. Organizovala medzinárodné pivovarnícke konferencie, vedie kurzy pre pracovníkov pivovarov, someliérov, degustátorov a hodnotiteľov piva. Je spoluorganizátorkou a členkou hodnotiacej komisie súťaže zameranej na kvalitu piva „Slovenská pivná korunka“. Vedenie fakulty ďakuje pani docentke za jej pedagogickú aj vedeckovýskumnú prácu v prospech fakulty a jej mnoho zdravia a elánu v pracovnou aj v súkromnom živote.
Pri tejto príležitosti pani prodekanka pripomenula aj ďalšie ocenenia, ktoré našim pracovníkom odovzdal pri príležitosti Dňa učiteľov rektor STU minulý týždeň v Moyzesovej sieni. Cenu rektora STU za mimoriadny pedagogický prínos získal prof. Ivan Hudec z Ústavu prírodných a syntetických polymérov a čestné uznanie v kategórii mladý vedecký pracovník získal doc. Martin Klaučo z Ústavu informácie, automatizácie a matematiky. Obom oceneným blahoželáme.
Už niekoľko rokov udeľujú titul Učiteľ roka aj študenti FCHPT STU. Pre rok 2023 bol študentskou cenou Učiteľ roka ocenený Paedr. Tomáš Visnyai, PhD., z Ústavu informácie, automatizácie a matematiky. Pri jeho oceňovaní sa predseda Spolku študentov FCHPT STU – CHEM, Matej Hubert, zamýšľal nad tým, kto je to učiteľ a aký má byť dobrý učiteľ. V každom prípade študentská obec fakulty vyhodnotila spomedzi 60 nominovaných učiteľov ako Učiteľa roka pána dr. Visnyaia, ktorý podľa ich kritérií najviac v minulom roku spĺňal predstavu dobrého učiteľa. Pán dr. Visnyai vyštudoval na FMFI UK učiteľstvo matematiky a fyziky, kde ukončil aj PhD štúdium v odbore Teória vyučovania matematiky. Na našej fakulte pracuje od r. 2014 a okrem pedagogickej činnosti sa venuje aj výskumu v oblasti reálnej analýzy, metódy limitovania a zovšeobecnenej spojitosti. Z hodnotenia študentov vyplýva, že dr. Visnyai vie vysvetliť učivo nielen tak, aby mu študenti rozumeli, ale aby sa na jeho cvičenia z matematiky tešili. Vysvetľuje matematiku spôsobom, ktorý študentov motivuje, povzbudzuje a ukazuje ju v takom svetle, ako ju vidí on – že je krásna.
Po oficiálnej časti stretnutia nasledovalo divadelné predstavenie, ktorým bola hra RND „Ako som vstúpil do seba“. Aj keď táto hra nie je nová a prvýkrát bola uvedená v r. 1998, mali sme tú česť byť účastníkmi predpremiéry obnoveného predstavenia, ktoré túto hru stavia na vyššiu úroveň. Hra získala nový rozmer najmä spojením s tanečníkmi a ľudovou hudbou SĽUK-u a zaujímavými kostýmami, ktoré sa stávajú scénickou súčasťou jednotlivých obrazov, najmä v podaní Marušky Nedomovej. Cesta hlavného predstaviteľa do samého seba dáva príležitosť nielen na mnohé vypointované skeče, ale napr. vďaka Pamäti aj možnosť pripomenúť si roky minulé, či vďaka Slze zamyslieť sa nad vecami, pre ktoré plačeme navonok, ale aj dovnútra. Skrátka, Štepka a jeho kolektív so všetkým, čo k nim patrí. Na záver sme ich odmenili neformálnym standing ovation a plní pozitívnych dojmov sme sa rozišli. Čo pre nás vymyslia na budúci Deň učiteľov?
Text a foto: Miroslav Hutňan