Prejsť na obsah
Oddelenie telesnej výchovy a športu

SPLAV MORAVY 2012
FCHPT STU

Dňa 2.6. 2012 (sobota) sme sa skoro ráno stretli v Karloveskej zátoke pri Dunaji aby sme zahájili už po druhýkrát dlho očakávanú vodácku akciu „splav Moravy“.
Počas teplejších mesiacov letného semestra sme chodili prakticky cvičiť na dunajskú vodu v Karloveskom ramene v Bratislave. Odmenou bolo praktické zvládnutie nadobudnutých zručností na mierne tečúcej a tečúcej vode.
Sobotné ráno vyzeralo trochu pochmúrne a „uplakané“, ale počas pádlovania sa umúdrilo a za celodennú námahu nás odmenilo slniečkom a vydarený splav sme skončili so suchou kožou, aj vďaka tomu, že nikto z posádok sa neprevrátil.
Splav sme zahájili vo Vysokej pri Morave a už tradične v krčme :-). Odviezli nás tam 3 mikrobusy, ktoré sme naložili potrebným materiálom v priestoroch lodenice a hurá dobrodružstvu naproti. Na vode je vždy veselšie keď nás je viac a veru nás bolo až 15 lodí, tak sme sa mohli porovnávať v našich vodáckych zručnostiach, či debatovať počas „súlodenia“.
Vychutnávali sme si pokojnú plavbu, počúvali sme vtáctvo, pozorovali prírodu – po pravej ruke Rakúsko, po ľavej ruke sme mali chránenú krajinnú oblasť na Záhorí. Bystré oko mohlo zočiť aj zopár bobrov ako vchádzali opatrne a potichu do vody. Aj ryby sa sem – tam vyhadzovali z vody, aby nám pripomenuli, že sa plavíme hlavne v ich rajóne. Obednú pauzičku sme si dali v Rakúskom pohraničnom území Marcheg a hor sa smer Devín, kde mali skončiť niektoré menej zdatné posádky. No ale ako to už zvykom býva, tak slabšie posádky sa celkom dobre vytrénovali a nikto sa nechcel ukrátiť o Dunajské dobrodružstvo. Spravili sme si troj–katamarány a odvážne sme vpádlovali do slovenskej veľrieky a podarilo sa...
Úspešne sme čelili vírom a perejám Dunaja a neskôr aj zákutiam romantického Karloveského ramena. Vlastným pohonom sme prešli 30km až do našej materskej lodenice, kde sme sa ráno stretli a večer síce trošku unavení, ale šťastní rozlúčili...

Mgr. Katarína Jaďuďová, PhD. (OTVŠ, FCHPT STU)


Splav Moravy FCHPT STU
Splav Moravy FCHPT STU
Splav Moravy FCHPT STU
Splav Moravy FCHPT STU
Splav Moravy FCHPT STU
Splav Moravy FCHPT STU
Splav Moravy FCHPT STU